Log på Kontakt Forside
Tidsskriftet

Maj/Juni

Læs bl.a. om
- Omtale af generalforsamlingen
- Vær opmærksom på korrekt mineralforsyning
- Den mekaniske fårehyrde
- ”Easy care“ sheep management
- Gårdbutik: – Det er der ingen ben i
- Tilladelse til stalddørssalg
- Moderne avlsarbejde
- Fremtidens usynlige hegn
- Nyt fra dyrlægerne – klovsyge
- Dansk Fåreavls PR-stand på Landsskuet

Bliv medlem og modtag Tidsskriftet med posten.

Læs mere her
 

Moderfårspræmie og bagatelgrænse 
Der har på det sidste været noget usikkerhed om bagatelgrænsen for at få EU støtte, herunder moderfårspræmie.
Usikkerheden har gået på, om moderfårspræmierne til 10 moderfår nu også er sikret, hvis man har over 2 ha med arealtilskud, eller om man også skulle op over de 2.250 kr. i moderfårspræmie for at hjemtage denne del af støtten.

Dansk Fåreavl har været i kontakt med Fødevareministeriet om sagen og har skrevet brev til Fødevareministeren og understreget, at det ville være urimeligt, hvis der blev krav om både at være over 2 ha og over 2.250 kr. i præmie svarende til 29 moderfår.

Vi har ikke fået et skriftligt svar fra fødevareministeren, men ministeriet oplyser nu - efter regler fastsat på møde i Bruxelles, at det vil være tilstrækkeligt for at få støtte, at ét af kravene er opfyldt. Dvs. at hvis der hjemtages EU støtte til min. 2 ha, så gælder fortsat bare minimumsgrænsen på 10 moderfår.
Landsforeningen for Dansk Fåreavl - Axelborg, Axeltorv 3 - 1609 København V - Tlf: 33 39 49 49 - Email: