Vaccination for bluetongue
|
Der er nu enighed om en strategi for at hindre udbredelsen af bluetongue i Danmark ved brug af vaccine. |
Der er nu enighed om en strategi for at hindre udbredelsen af bluetongue i Danmark ved brug af vaccine. Aftalen omfatter, hvordan vaccinationskampagnen 2008 skal forløbe og indebærer en vaccination på Sjælland, Lolland-Falster, Fyn og i den sydligste del af Jylland. Fødevarestyrelsen sammen med Dansk Fåreavl og Dansk Kvæg nedsætter nu en projektgrup-pe, der skal varetage den praktiske del af arbejdet med at iværksætte vaccinationskampagnen. Det forventes at vaccinen er tilgængelig i juli. Umiddelbart herefter skal vaccinationskampag-nen startes.
Fødevarestyrelsen og erhvervet vil i god tid før vaccinationskampagnens start indbyde til ori-enteringsmøder i de berørte områder ligesom der løbende vil blive orienteret fra Dansk Fåre-avl.
EU giver i år tilskud til såvel vaccinen som til vaccinationen. Dette dækker ca. 1/3 af udgif-terne, de resterende udgifter vil skulle afholdes af besætningsejerne.
For yderligere oplysninger kan også henvises til: www.fvst.dk samt www.bluetongue.dk
|
Landsforeningen for Dansk Fåreavl - Axelborg, Axeltorv 3 - 1609 København V - Tlf: 33 39 49 49 - Email: